Crackers.cz » Lipo: „Nahrávám s producentem, kterej hip hop nikdy nedělal“

Lipo: „Nahrávám s producentem, kterej hip hop nikdy nedělal“

LipoLipo z uskupení Básníci před mikrofonem se na chvíli odtrhl od zbytku party, aby po vzoru Pauliho natočil také svoje sólo. Jak to s albem vypadá, jak Lipo hodnotí korupci v Liberci nebo jaký má názor na facebook? Nejen to se dočtete v následujícím rozhovoru…

Zdravím tě Lipo. Od poslední desky BPM uplynul skoro rok a půl. Čemu se věnuješ ve volném čase?

Lipo: Ahoj. Na první pohled se to nezdá, ale bylo toho dost. Spíš život začíná ťukat a končej pomalu, ale jistě studentský srandy. Kombinuju tak školu a práci. Do toho vztah, odstěhoval jsem se taky od rodiny. Pak jsem režíroval a stále ještě režíruju videoklipy pro různý interprety.

Na začátku října, těsně před volbami do městského zastupitelstva, jsi natočil skladbu „Pozdravy z Liberce“, která ostře kritizovala tamější poměry. Otevřely se lidem u vás oči, např. i zásluhou zmiňovaného tracku?

Lipo: Já nevím. Myslím, že lidi tady byli naštvaný a já tu celkovou náladu jen úderně zformuloval, některé věci zasadil do kontextu a poslal vše do světa. Ukázala se tu v dobrém světle také síla nových médií, přes které se song šířil mezi lidmi. Ten masivní ohlas mě ale překvapil.

Lipo – Pozdravy z Liberce (iPhone verze)

Přejdeme rovnou k tomu nejdůležitějšímu. Všichni určitě už zaznamenali, že chystáš sólovou desku. Co nám o ní prozradíš?

LipoLipo: Sólu teď věnuju hodně času a energie. Na všem makám převážně sám, mám určitou vizi, jak by to mělo vypadat a za tou si jdu. Ta vize se ale neshoduje s tím, jak se tady dělají povětšinou rapový alba. Nějakou dobu jsem taky řešil, kde desku nahrát. Mohl jsem to pojmout klasicky rapově a nahrát to u někoho v panelákový kukani, jak bývá u rapu zvykem, ale risknul jsem to a nahrávám s producentem Martinem Ledvinou, kterej hip hop nikdy nedělal. Za to má obrovský zkušenosti z jiných žánrů. Pro mě pozitivní zkušenost. Lidi můžou čekat texty s názorem a propracovaný produkce. Ukážu scéně jednoho hodně talentovanýho beatmakera. Pokusil jsem se na desce propojit určitou hitovost s texty, co mají hloubku. Žádný párty tracky tam ale nenajdeš. Ačkoli tam jsou i pomalý, melancholičtější věci, na který jsou fans BPM zvyklí, tak deska je celkově víc úderná. Už ji mám skoro celou nahranou.

Žádná konkrétní jména tedy zatím neodhalíš?

Lipo: Nechte se překvapit.

BPM – Jeden z mnoha (Kenny Rough) (iPhone verze)

Zmínil jsi, že už máš pomalu dotočeno. Víš termín, popř. vydavatelství, distribuci atd.?

Lipo: Všechno jsem mířil na květen, skoro celá deska je natočená, ale už teď je jasný, že to nestihnu. Chceme si pohrát s mixem, připravit promo. O prázdninách, kdy všichni chillujou na koupákách to nemá moc smysl pouštět ven, takže to vyjde v září. Už předtím budou ale ochutnávky. Pošlu snad něco ven ještě na jaře. Vše zatím vypadá, že to vyjde pod Monitor EMI.

LipoNa facebooku jsi zveřejnil, pokud se nepletu, už tři ukázky. Největší diskuzi ale vyvolala až ta poslední s antirasistickým tématem. Potěšily tě, popř. zklamaly komentáře fanoušků?

Lipo: Jo, občas něco pro lidi nahodím. Ten track není primárně o rasismu, i když tohle téma je jeho součástí. Jde spíš o téma diskriminace a lidských práv. Ty reakce jsem čekal. Odrážejí názory velké části naší populace. O to víc mě potěšilo, když se do debaty připojili lidi, kteří to vidí podobně a ještě si umí názor obhájit. Vím, že tenhle song bude pro mnohé kontroverzní, ale já to tak necítím. Řekl jsem v tomhle případě jen to, o čem jsem bytostně přesvědčenej.

Myslíš, že sociální sítě negativně ovlivňují mládež? Dlouho jsi se facebooku vyhýbal, co tě nakonec přimělo k registraci?

Lipo: Vím jistě, že plácat se na facebooku neprohlubuje kritický myšlení, který u lidí tak postrádám. Vím, že spousta lidí tam zabijí čas šmírováním ostatních, čas, kterej by mohla využít mnohem víc produktivně. Na druhou stranu to má i svoje pozitivní stránky. Jen se bojím, že převažujou spíš ty negativní.

KLIP: BPM – David

Přemýšlel jsi už o videoklipu, nebo zatím všechnu pozornost soustředíš na dokončení nahrávání?

Lipo: Videoklip jsem už začal točit. Je to na rychlou, emotivní věc jménem „Otroci Svobody“. Žádnej pop, temná záležitost. A budou i další.

Jak je to momentálně s projektem BPM? Jak Paulie, tak i ty budeš mít teď sólo album.

Lipo: S projektem BPM to je tak, že jakmile dodělám svoje sólo, tak přijde na řadu práce na další desce BPM. Bude záležet na nás třech, čemu dáme přednost. Kluci teď nedělali zrovna moc beatů a já chci, aby tam byly naše produkce.

Díky za rozhovor. Na závěr máš klasicky prostor…

Lipo: I já díky. Makám na tom, abych vám přinesl dobrou desku. Těšte se. Zvu vás na svůj FCB. Jsme v kontaktu.
Komentáře: 5

 1. BartasS
  28.5.2011 v 20:55 | Trvalý odkaz

  Zrovna dneska sem celou dobu Lipa poslouchal.. Těším se..

 2. Kumano
  29.5.2011 v 00:58 | Trvalý odkaz

  Moc se těším, no nekupte to :)

 3. M.........
  31.5.2011 v 22:21 | Trvalý odkaz

  Dobrý rozhovor. Jen tak dál…

 4. ..........
  3.6.2011 v 14:18 | Trvalý odkaz

  prominte že to sem vůbec nepatří ale máte v plánu sem nahodit fotoreport z te o pate ?

 5. RAPe
  3.6.2011 v 15:24 | Trvalý odkaz

  ……….: Určitě, zatím nás ale pořadatel ohledně fotek nekontaktoval…

Zanechte komentář

Tvůj email nebude zveřejněn. Požadované údaje jsou označeny *
Pravidla pro vkládání komentářů

*
*