Crackers.cz » Kato: „Ve skutečnosti jde o muziku, ne o mě“

Kato: „Ve skutečnosti jde o muziku, ne o mě“

Prago UnionZdravím tě Kato. Na mnoha webech, ať už českých nebo slovenských, byl Dezorient Express hodnocen jako nejzásadnější počin roku 2010. Vyhrál mimo jiné i „sošku“ Anděla. Jakého ocenění si vážíš nejvíc?

Kato: Když lidé přijdou na koncert. Nejlepší ocenění je, když za tebou někdo přijde říct, že mu to něco dává. I když to napíše. Nebo mi dá Anděla. Dokud vidím, že ví, proč to dělá. Ve skutečnosti jde o muziku, ne o mě.

Dezorient Express nebyl úspěšný jen u kritiků, ale i co do počtu prodaných CD. Stály se na něj dokonce první den řady. To vše bez většího proma. Jak si tuhle na Českou republiku nezvyklou situaci vysvětluješ?

Kato: Nevím. Sám jsem nad tim přemýšlel. Rád bych věřil, že zatímco jsem dělal Dezorient, tak HDP pokračovalo v šíření se mezi lidmi a všechno se asi sešlo, jak mělo. Těžko říct. A nebo maj lidé soucit s mými zuby… :)

Deska se držela na 5. místě v žebříčku prodejnosti IFPI, pokud se nepletu. Prozradíš nějaká konkrétnější čísla za ten necelý rok?

Kato: Rád bych, ale sám nevím. Neptal jsem se. Někdo říkal, že zatím 4.500. Takže sám vidíš, že není moc oč se zajímat. Důležitější je, že se to dostalo k uším lidí a účel světí prostředky. Ale vážím si, že to i tak tolika lidem stálo za to si to koupit. Sám si kupuji originály od CD´s, které chci poslouchat, takže mě to těší. Díky.

KLIP: Prago Union – Myšlenkovej pochod

Prakticky každý víkend koncertuješ. Zbývá ti vůbec čas na soukromý život?

Kato: Jsem v cajku. :)

Prago UnionJak se ti spolupracuje s živou kapelou?

Kato: Skvěle, co se té naší týká. Kluci jsou skvělí a funguje to hlavně na té lidské vlně, což je základ všeho. Jinak zkušenosti s živou kapelou už mám dýl, ale Vesmír je borec, že nám píchnul k takový fajn partě.

Za poslední rok ses na pár albech objevil jako host. Co ty, rap a „cizí“ hudba? Narážím teď hlavně na syntetický „Půlnoční Expres“ z KMBL.

Kato: KMBL je Indyho deska. Mě ten beat nijak neiritoval, tak jsem se soustředil na to, co byl můj úkol. Rád jsem s Indym spolupracoval. Jde o písničku, a ta, myslím, má hlavu i patu. To je i moje hlavní kritérium v takových případech.

Můžeme se i letos těšit na další spolupráce napříč česko-slovenskou scénou?

Kato: Pravděpodobně samozřejmě. :-) Když bude nápad, bude spolupráce.

Na povrch prosakují první informace ohledně nové desky, resp. EP. Mohl bys nám o něm něco říct?

Prago UnionKato: Během proma na Dezorient vyvstal nápad zkusit po svém zhudebnit barvy. Co písnička, to barva – beatem počínaje a textem konče – aby ti, až dohraje skladba, zůstala v hlavě ta určitá barva, aniž by zaznělo její „jméno“. Tak jsem to ve volných chvílích zkoušel promakávat a zjistil, že by to mohlo jít udělat a teď už mám hotový demo o 10 skladbách. Ještě si nejsem jistý o způsobu releasu, ale nejpozději hned po prázdninách byste měli mít možnost posoudit, jestli jsem se náhodou už úplně nezbláznil.

Tvůj poslední videoklip byl ručně animovaný. Přemýšlel jsi už o nějakém dalším?

Kato: Což o to, přemýšlel. Zatím jsem nevymyslel ani kde na to vzít (natož, kde ho pak pouštět), ani jsem nepotkal partu dostatečně akčních nadšenců, kteří by se s námi do toho pustili… Takže zatim nic, už je to ale blízko… :)

Díky za tvůj čas! Pokud chceš závěrem něco dodat, máš samozřejmě prostor.

Kato: To je vlastně tedy prostor za čas. Takže fér. Časoprostor jsme naplnili, netřeba nic dodávat. Užijte si léto!

KLIP Prago Union – Zvýřátka
Zanechte komentář

Tvůj email nebude zveřejněn. Požadované údaje jsou označeny *
Pravidla pro vkládání komentářů

*
*