Crackers.cz » INDYKMBL.COM aneb jak dlouho si ještě necháme mazat med kolem huby?

INDYKMBL.COM aneb jak dlouho si ještě necháme mazat med kolem huby?

indykmbl.comZvykli jsme si, že začali být producenti postupem času líní a místo svého nápadu a talentu používají cizí melodie. Ať už formou samplování nebo přejímáním celých notových zápisů. Prohlašují to dokonce za vývoj, progres. Ok.

Zvykli jsme si, že promo se spouští někdy i rok dopředu, ale i přesto interpreti „nestíhají“ a vydání se několikrát odkládá. Jmenujme například Supa od Tafroba, na kterého byla spuštěna předobjednávka v listopadu loňského roku, kupující se ho ale nedočkali ani o Vánocích. Dokonce se podařilo, že se do kamenných obchodů dostal dříve než do samotného labelu BlindDeaf, který CD vydával. Jak je to možné?

Další věcí, kterou bych rád zmínil, jsou videoklipy. Technologie postupuje mílovými kroky kupředu, takže v dnešní době není problém klip natočit za levný peníz na HD foťák. Znovu jsme si ale museli zvyknout. Rapeři vypouští svoje klipy až po desce, kdy už je jejich album dávno mimo, oposlouchané. Důkazem může být např. Deja Vu, to dokonce zlínští mazáci vypustili až půl roku po vydání.

Vrcholem lenosti je i podle mého názoru postupné snižování počtu skladeb na albech. Standardem bylo ještě do nedávna klidně až osmnáct tracků, průměrně jsme se ale drželi někde kolem šestnácti. Následně čtrnáct. Poté dvanáct. Když jsem se Idei ptal, proč má Doma dvanáct věcí za stejnou cenu, odpověděl mi, „že je přece lepší, když autor vybere jen to, co uzná za vhodné“. Kde je ohled na posluchače? Neměli by to být oni, kteří si z plnohodnotného CD vyberou to nejlepší podle svého vkusu? Završil to albem Deset letos Jay Diesel. Ten se tady v komentářích ospravedlňoval, že dodá k Desítce časem bonusy. Co je mi jako fanouškovi po bonusech? Já chci za svoje peníze „dlouhohrajku“, ne EP a posléze si někde stahovat bonusy v mp3 kvalitě. Podívejme se na Slovensko. Tam není problém třeba vydat dvojdisk!

Pomyslným hřebíkem do rakve je alarmující chování Indyho, který zašel s promem na KMBL tak daleko, že přes letáky k singlu Báječný klima a přes rozhovory v rádiích upozorňoval na nové stránky INDYKMBL.COM dokonce dřív, než si vůbec koupil doménu. Jediné vysvětlení takového chování, které mě napadlo, jsem zachytil na obrázku.

Na závěr vás vyzývám, nebuďte lhostejní k tomu, co se na naší scéně děje a komentujte články, statusy a všechno okolo. A to i za cenu, že si na vás budou ukazovat prstem. Základem je mít vlastní názor a nekráčet jen s davem.
Komentáře: 23

 1. Focus
  15.10.2010 v 23:20 | Trvalý odkaz

  Svatá pravda, konečně to někdo napsal naplno !
  Od Bbaráku apod. se tohle čekat nedá, tak že ještě jednou díky za jedinej českej nezávislej hh web ))

 2. Petr Kováčik
  16.10.2010 v 00:18 | Trvalý odkaz

  Ten kdo psal tenhle článek je asi pěknej idiotek :D Např album Deset od Jaye Diesela, říkáš že je vrcholem že je na albu jen deset tracků? což takhle se zamyslet? album je jeho „oslavou“ deseti let na scéně, vypustil ho ven 10.10. 2010 takže je docela trefný že na něm „zanechal“ jen deset tracků, neuvědomuješ si to? :D

 3. REPLICK
  16.10.2010 v 00:24 | Trvalý odkaz

  je to !! d:-)

 4. 16.10.2010 v 08:42 | Trvalý odkaz

  Taky mě napadlo, že bych si doménu indykmbl.com zaregistroval, když se k tomu nikdo neměl. Měla slušné promo. Nakonec jsem se na to vykašlal, neboť nejsem doménový spekulant. Ale máš recht, takhle se to nedělá.

  Petr Kováčik: Tak těch svých deset tracků porušil už tím, že na album dal jedenáctý bonus track, ne? Nemohlo by tam těch bonus tracků být třeba pět? A co udělat dvojalbum? Na jednom albu plnohodnotné tracky „Deset“ a na druhém bonusovky, které bude dávat ke stažení?

  Jak psal autor, na Slovensku není problém vydat plnohodnotné dvojalbum s klidně 40ti tracky. Viz. třeba Moja Reč nebo Vladis.

 5. bruno
  16.10.2010 v 09:06 | Trvalý odkaz

  S těma termínama souhlasím, je to průser, ale na druhou stranu si musíš uvědomit vliv interpreta na stíhání/nestíhání. Pro něj to končí odevzdáním surového podkladu. Master, vydavatelství, distribuce …. to už moc neovlivní.
  Videoklipy? To je přece záměr „oživit“ již poslouchanou desku a přitáhnout tak lidi.

  Chování Andrease bych rozhodně neoznačil za alarmující a poslední hřebíček. Neskáču z toho radostí, ale žíly mě to taky netrhá. Zajímá mě hudba.
  A těšim se na to album jak malej kluk, potom co jsem měl možnost slyšet asi tak 4,2 sekundy track s Jamesem C. Indy je člověk kterej jako jeden z mála podává +- stejně kvalitní výkony a neklesnul. (a Wich, ale ten se bere tak nějak samozřejmě)

 6. cross
  16.10.2010 v 09:55 | Trvalý odkaz

  samplování mi tak uplně nevadí, okopírování celých notových zápisů je už ale moc .. vem si prago union, sice se na album čekalo 5 let, ale je tam 22 pecek. počet tracků taky neni jediný co mi na dnešním hip hopu vadí, nechci vypadat jako stádo ovcí na hh diskuzích, ale prostě mi chybí zvuk např. starýho repertoáru, k.o. kru, špatnýho wliwu .. texty měli hloubku, psali je obyčejný kluci jako mi, promítali se v tom jejich příběhy pravda, krásný bassový beaty, ale dneska? všude samej synťák, fajn nakopejte mě do řitě, ale prostě si myslim že tohle k hh nepatří, a o dnešních textech radši nemluvim, ještě že existujou kapely jako Prago Union. Deph je pro mě největší špičkou na naší scéně. Bezzubej Dezorient Express je pro mě album roku. PSH s Epilogem nemají šanci konkurovat něčemu co je real. Neberu jim to ať si každej dělá co chce, tohle je jen můj názor na to co se tady dneska děje. Vim sám jak je těžký nahrát track nebo nějaký EP, vim že je těžký se vypracovat z malýho kluka, kterej si začne psát texty ve škole. Je to dlouhá cesta a bohužel si myslim že pár kapel zahlo špatnou cestou… a nakonec si necham to nejlepší, ta indyho stránka! :D , tohle se mi líbí, třeba si jim otevřou oči …

 7. 16.10.2010 v 10:34 | Trvalý odkaz

  nemyslim si ze CD co sou venku pul roku uz sou oposlouchany protože kvalitní hudba neni oposlouchana ani po 3 letech a plně souhlasim s Petr Kováčik nejdřív by se mel autor článku zamyslet nad tim co pise protože to třeba byl od Jaye Diesela záměr. (takze v klidu nejsme hlostejni klidne okomentujem clanek negativně když je to potřeba)

 8. zdenek
  16.10.2010 v 10:40 | Trvalý odkaz

  Tvůj článek je sice pěknej, ale některé věci mi úplně nesedí. Např. Defuckto vydali jesště před deskou klip na pecku To neřeš, takže další klip už byl jenom bonus pro fanoušky. To že je na některých deskách „míň“ skladeb, podle mě až takový problém není to so každý interpret musí určit sám na kolik se cítí. Tohle vše je ale jenom můj názor

 9. 16.10.2010 v 11:01 | Trvalý odkaz

  Co to řešíte? Máte pravdu sice s tím, že to promo už běží, ale web už je dávno hotovej jen se trošku zasekla registrace a aktivace té domény jinak web už je hotovej a připraven k nahození to, že je náš kóder v nemocnici a vy vydáte článek jak je někdo línej je dobrá blbost…

 10. RAPe
  16.10.2010 v 11:10 | Trvalý odkaz

  Petr Kováčik: Poděs to vystihl přesně tak, jak jsem to myslel.

  Honsu: Snad jediný CD letos, který se mi po půl roce neoposlouchalo, je Dezorient Express. Kdyžtak napiš nějakou další kvalitní hudbu, co vyšla.

  zdenek: Jasně, ať si určí, na kolik se cítí, ale potom ať taky určí jinou cenu. Např. Bacilovo EP se prodávalo, pokud si dobře vzpomínám, za 5 eur…

 11. Petr
  16.10.2010 v 11:17 | Trvalý odkaz

  Tenhle článek neřeší vůbec nic. Internetová doména je to poslední, co by mi vadilo. Řešil bych spíš, z jakého důvodu se „česká scéna“ dostala do bodu, kdy je tu jeden fungující label (v pravém slova smyslu), za rok vyjdou jenom 3 nebo 4 desky, které mají určito úroveň a kreré bych si chtěl koupit. Interpret vydá desku a najednou se na 5 let odmlčí, jezdí konzerty s deseti stejnými treky a desku slibuje dva roky před vydáním(v tom lepší případě). Posluchači nekupujou desky, veškeré info si nechávají srát přímo pod nos. Míra fanouškovství se soudí podle délky kšiltu. Průměrnému fanouškovi českého rapu je 14 let. To jsou podle mě zásadní problémy.

 12. RAPe
  16.10.2010 v 11:47 | Trvalý odkaz

  JanLosert: U vás ve firmě kupuje domény kodér? Dobrý :-D

 13. 16.10.2010 v 11:57 | Trvalý odkaz

  Žádnou firmu nemáme… A kóder má celej ten web logicky :-)

 14. Focus
  16.10.2010 v 12:10 | Trvalý odkaz

  Petr: Průměrnej fanoušek hip-hopu je 13ti letá holka ))

 15. Kumano
  16.10.2010 v 12:34 | Trvalý odkaz

  Tak zrovna Indyho deska mě moc nezajímá, pilotní singl nic moc, ani ty nový songy na hip-hop jamu se mi moc nelíbili. Navíc když člověk dělá pět let na albu a pak na něm je 12 tracků, řeknu si lol, ten člověk musí bejt pěkně línej…

 16. Štěpán
  16.10.2010 v 18:27 | Trvalý odkaz

  RAPe: výborný nápad s tou doménou :)

 17. 16.10.2010 v 22:26 | Trvalý odkaz

  Rape, uhodil si docela hřebíček na hlavičku. Každopádně, mrkni prosimtě na mail …

 18. 17.10.2010 v 22:19 | Trvalý odkaz

  … CRACKERS.cz ANEB jak na PROMO :) )

 19. ewww
  18.10.2010 v 12:05 | Trvalý odkaz

  hah tak tento clanok ma potesil a pobavil zaroven… vyborny napad s tou domenou :D

 20. 18.10.2010 v 19:20 | Trvalý odkaz

  LOL tak to je mega sranda :D takový vyfouknutí domény :) válím se smíchy na zemi.. za tohle teda dávám 5 hvězd. Joke měsíce!

 21. Bacon
  19.10.2010 v 01:39 | Trvalý odkaz

  Aaah, tak už to směruje na savana.cz, tak se doména asi dostala do rukou Indyho, co? :)

 22. adedvade
  20.10.2010 v 21:40 | Trvalý odkaz

  prgo union ma obsolútne nebaví…
  a to že na slovensku sa interpréti snažia vydať čo najviac a nech si vyberie poslúchač a v Cz sa zachvíľu nebudú vydávať albumi ale len singly sa neoplatí ani riešiť….
  jedna kuchynka ktorá kvalitne varí však predsa v prahe je a zvyšok Cz scény má zvysoka nebaví a nezaujíma…

 23. Labal
  22.10.2010 v 13:29 | Trvalý odkaz

  Stupidní článek. Radši si poslechnu CD který má 13 stop a všechny sou pecky, než dvoj album se 40 stopama kde půlku skipnu. U indyho je spíš smutná muzika, jesli bude celý cd stejný jako ty odporný singly, tak to potěš. Rap o hovně na hovno topících se v hovnech webů, který bez soudnosti píšou o tom, co je známý, ne kvalitní.

Zanechte komentář

Tvůj email nebude zveřejněn. Požadované údaje jsou označeny *
Pravidla pro vkládání komentářů

*
*