Crackers.cz » Fosco Alma: „Moje začátky byly hrozný stejně jako flow skupiny Chaozz“

Fosco Alma: „Moje začátky byly hrozný stejně jako flow skupiny Chaozz“

Fosco AlmaAhoj Fosco. Už to jsou tři měsíce od vydání poslední desky MAAT, změnilo se od tý doby něco závratnýho?

Fosco Alma: Ahoj. Změnilo se úplně všechno. Máme víc koncertů a s tím je i spojený, že na naše koncerty chodí o hodně víc lidí. Po koncertech prodáváme CDs, rozdáváme podpisy, je to super!

Deska nese název All-In. Pochopil jsem to tak, že je v ní všechno z vás? Jedna půlka desky se nese v jednom stylu (např. Když spíš, Hamouni) a druhá je trošku víc – nechci říct klišé – ale dech beroucí (např. Máš na to, Hluboko v srdci…)

Fosco Alma: Do desky jsme dali všechno z nás, přesně jak si napsal. Témata, který jsme zvolili, nelze nazvat klišé. My jsme je vybrali, protože jsme měli potřebu k nim něco sdělit, sdělit náš názor.

Jak deska dopadla u fanoušků? Ohlas na ni, prodejnost a tak…

Fosco Alma: Zaznamenal jsem jen kladný ohlasy, všichni jsou z alba nadšený, takže jsme spokojený. Prodanejch máme nějakejch 500ks a jak píšu, dál se to prodává na koncertech, takže se to ještě nezastavilo.

Ve skladbě Proč bych měl říkáš, že tě pořád otravujou „rádoby“ umělci o produkci a spolupráci. Jak se k tomu stavíš a vnímáš to?

Fosco Alma: Opravdu tomu tak je. Píše mi hodně lidí a kolikrát prostě nemaj soudnost a jsou to prvotřídní wack emsís. Ale taky mi občas napíše někdo, kdo je na úrovni. Featy jen tak někomu nedávám, ale co se týče produkce, tak mám ještě hromady beatů, které prodávám téměř komukoliv.

Jste mladším článkem český scény, ale hodně rychle jste si vybudovali jméno. Myslíš, že má ještě někdo z nováčků potenciál dostat se tak nahoru jako vy?

Fosco Alma: Neznám všechny kapely z český republiky, ale když bych to měl vzít jen z mýho okolí, tak na to zatím nemá nikdo. Znám pár lidí/kapel, který se snažej, ale ještě tomu chyběj ty pravý koule, který příjdou až časem, když člověk vytrvá.

KLIP: MAAT – Ber co je ti dáno (iPhone verze)

V hitparádě na rádiu Kiss Hády se vaše skladba držela delší dobu díky silný podpoře fanoušků na prvním místě. Koluje v tobě asi dobrej pocit, když víš, že tě fanoušci v tomhle podpoří.

Fosco Alma: Mám z toho obrovskou radost a všem děkuju za podporu. To je přesně to, o čem mluvím. Je potřeba podporovat svoje oblíbený interprety jak nejvíc to jde – a nemusí to bejt koupení CD – právě posraný hlasování v hitparádě je první krok k tomu, jak podpořit interpreta a hlavně to nic nestojí.

Proč myslíš, že se desky v česku tak málo prodávají? Řídí se lidi stále mottem „CD nebo gram“? Nebo jak to podle tebe je? Na Slovensku na tom s prodejností zas tak zle nejsou. Rytmus se dokonce v posledním rozhovoru chlubil, že je sice komerční, ale prodal dohromady kolem 100 000 kopií svých CD.

Fosco Alma: Rytmus ví, jak na to, o tom žádná a cením to. Prodejnost v česku za poslední dobu (pár let) slezla dolů o nějakejch 70%, což je fakt hodně. Nejsem ekonomickej fízl, takže nevím proč, ale myslím si, že celkově je rapovej trh zasycenej mrdkou a lidi jsou zmatený z toho, co se děje a vydává. A proto než aby koupili pytle v zajíci, stáhnou si to na netu. Je to zadarmo a hlavně, když je to nebude bavit, tak to smažou a nestálo je to nic. Je to logický.

Já chci ale vyzvednout MAAT fans, který jsou zlatý a díky nim jsme prodali už nějakejch 500ks, což není v dnešní době málo! MAAT fans věděj, že koupěj kvalitní rap, kterej se jim neohraje. Jenže u ostatních interpretů to není tak jistý. Jsou tady samozřejmě interpreti, který vždycky prodaj, ale je jich tolik, kolik mám prstů na jedný ruce (tím nemyslím, když zrovna ukazuju faker).

Ale tak nějak cejtím, že teďka prodejnost půjde zase pomalu nahoru, mladá generace dospívá a vydělává si svoje peníze. A už to pro ně není tak hrozný dát 250,- za cédo, protože předtím dostali 150,- od mámy do knajpy a tím to haslo. Já taky od tý doby, co vydělávám svoje peníze, nemám problém s tím jít a koupit originál. Kupuju ho proto, že mám rád tu hudbu a proto že chci podpořit mýho oblíbenýho interpreta. A co to je koupit CD? Vůbec nic. Člověk musí v životě koupit mnohem dražší věci jako třeba auto, velkou televizi, věci do studia, dovolenou… A má to stejnej účinek jako to CD – udělá mi to radost :-)

KLIP: MAAT – Ber co je ti dáno (iPhone verze)

Založili jste PVP LABEL, kdo všechno pod ním působí a co plánujete s labelem do budoucna?

Fosco Alma: Je v něm hodně lidí, o kterejch zatím nikdo neví, že už jsou v PVP Labelu. Ale se spuštěním novýho webu se to dozvěděj. Máme v plánu to pustit nejpozdějc v polovině dubna společně s novým e-shopem, v kterým si lidi budou moct dokoupit poslední kousky z kolekce MAAT „Flow or die / Kiss my rap“. PVP Label je firma, kterou postupně budujeme a čím dýl ji budeme budovat, tím dýl bude fungovat.

Působí tady celkem dost labelů. Myslíš, že PVP v tomhle množství konkurence obstojí?

Fosco Alma: Rozhodně obstojí, protože bude mít nejefektivnější organizovanost. Jak píšu, název je sice PVP Label, ale mi tomu interně říkáme firma. :-)

Tvoje sólovka Foscoismus je nějakej ten pátek venku. Už jsi přemýšlel nad další sólovkou nebo se chceš teďka soustředit jen na MAAT a label?

Fosco Alma: Pošlu ven nějaký sólový věci s různejma producentama, ale sólovou desku rozhodně nechystám. Až budu mít trochu víc času, třeba přes léto, mám v plánu vypustit produkčně-sólovej počin s názvem Music Lover 1, kde budou nějaký beats a možná pár netradičních hostů. Mám v plánu to distribuovat výhradně v elektronický podobě za pár symbolickejch kaček u nás na PVP Labelu a na BeatBanu, kde už teď lidi můžou kupovat All-in v elektronický podobě za pár EUR – klidně i jen jeden track, kterej je baví, můžou podpořit koupí. Stojí to myslím asi 0,83 €, což je asi 20 Kč, a.k.a. fajnovka za dvacku od MAAT. Jo, takže vlastně jsem chtěl napsat… Že se chci teďka plně soustředit na MAAT a label.

Pamatuješ vůbec na svoje začátky? Kdy jsi potkal L.D.ýho, svou první nahrávku, text…?

Fosco Alma: Moje začátky byly hrozný stejně jako flow skupiny Chaozz, hehe.. Protože na nich jsem vyrůstal a díky tomu jsem vlastně začal dělat, nebo spíš jsem se začal věnovat rapu. Nějak jsem i hrál hru „Kingpin: Life of Crime“ a tam byly tři pecky od Cypress Hill. Hrozně mě to chytlo, tak jsem začal shánět další rap a tak to šlo dál. Svůj první text jsem začal psát snad v osmý třídě na základce, takovou mrdku, kterou jsem si pak doma nahrál na kazeťák. Potom jsem už skládal beats na PC a nahrával rap přes debilní mikrofon do PC, takže asi takhle jsem začínal. Ve zkratce, měl jsem pár různejch projektů, ale nakonec jsme v roce 2006 dali dohromady MAAT, asi rok po tom, co jsme se poznali s eLDým. Začali jsme dělat demo Recyklace, rok na to debut Kandidáti existence a už se to tak nějak rozjelo samo.

MAAT – Kandidáti existence (iPhone verze)

Čím by ses živil, kdybys neměl hudbu?

Fosco Alma: To co dělám teď, když se zrovna nevěnuju hudbě – programuju weby, dělám vejšku a učím se tam Javu. Ne nadarmo furt v každým textu opakuju, že od tý doby, co jsem si začal uvědomovat sám sebe a existenci mě v tomhle světě, dělám všechno proto, abych se měl krásně :-D

Moc díky za rozhovor a čas, kterej jsi mi věnoval. Chceš ještě něco vzkázat nebo se o něco podělit se mnou a fans?

Fosco Alma: Já děkuju tobě, rozhovory mám rád, můžu dál šířit svoje názory a sdělovat podstatný informace lidem. Ohraně, ale vždy s úctou chci poděkovat všem za podporu, protože je jich čím dál víc! Díky všem, co choděj na koncerty MAAT, protože ty plný kluby a lesy rukou a radostný obličeje mi dodávaj další a další pozitivní energii pro tvorbu dalších a dalších hitů pro vás!
Komentáře: 10

 1. Bacon
  30.3.2011 v 05:47 | Trvalý odkaz

  Sorry za připomínku, ale to formátování textu na mě působí přesně opačně. Otázka vypadá jako odpověď a naopak.

 2. RAPe
  30.3.2011 v 10:30 | Trvalý odkaz

  Díky za připomínku, popřemýšlíme o tom…

 3. DFilda
  30.3.2011 v 13:43 | Trvalý odkaz

  jo no chaozz je upe strašny to i moje babička ktere je vice než 85let spiva lip než oni z chaozzu a to ani nezpiva vubec este že tak sem se dival na chaozz a to je upe blbe to snad zpivaji lip a maji lepši flou i mravenci

 4. 30.3.2011 v 13:52 | Trvalý odkaz

  Souhlasím, taky bych to dal naopak

 5. DF
  30.3.2011 v 16:37 | Trvalý odkaz

  DFilda: když už tak Zpívá :) nová deska MAAT je opravdu na obláčku sem z ní mimo denně poslouchám :) je to opravdu to co česká scéna potřebuje někoho kdo si o sobě nemyslí bůh ví co ale uměj to kluci říct. je to opravdu rap na úrovni. né žádnej rytmus.

 6. 30.3.2011 v 20:05 | Trvalý odkaz

  Jsem moc rád, že se vám rozhovor tolik líbí. ;) Již brzy Paulie Garand. Těšíte se? :) SP

 7. bruno
  31.3.2011 v 09:35 | Trvalý odkaz

  Fildo řeči o tom že Chaozz jsou strašný jsou mimo. Byli jedni z prvních a v tý době to jelo. Chápu že si v tý době maximálně cenil maximálně ferdu mravence, ale uvědom si že oni prodali víc desek než Rytmus, H16, Indy a Wich dohromady za celou svoji kariéru….

 8. Focus
  31.3.2011 v 16:10 | Trvalý odkaz

  DFilda: Příspěvek na výši. Typnu si tak 7-8 třída základní školy ? :D
  Je to jiná generace scény, je jasný že pro lidi dneska to už může znít spíš směšně. Ale nemělo by se zapomínat na to, co dokázali :)

 9. 3.4.2011 v 16:56 | Trvalý odkaz

  Je mi zle, když vidím jak si nějaký kšilt s 500ks prodaných CDs bere do huby Chaozz.

 10. 10.4.2012 v 11:53 | Trvalý odkaz

  ta dle stranka je cool

Zanechte komentář

Tvůj email nebude zveřejněn. Požadované údaje jsou označeny *
Pravidla pro vkládání komentářů

*
*