Crackers.cz » David Steel – Bumerang

David Steel – Bumerang

Recenze David Steel - BumerangNezadržitelně se blíží vydání druhého alba Davida Steela pod názvem Škorpion. Nikdy jsme nepublikovali článek o jeho debutu z roku 2009. Důvod byl prostý. Čekali jsme, až interpret doplní skladbu, která chyběla – Jediný, protože jsme nechtěli recenzovat nedokončené album. Nestalo se tak. Pojďme se tedy alespoň podívat v retrospektivní recenzi, jak to tenkrát bylo. Jako osvěžení prvotní Steelovi tvorby před dalším počinem.

Východní půlka republiky začíná ožívat. Důkazem je debutové album Davida Steela. Nějaký pátek dělal hypemana Jay Dieselovi. Dává o sobě silně znát kvalitně natočenými klipy, které postupně vypouští. Rapující bussinessman, pitbul ze Zlína a jiné přezdívky charakterizují tohoto nového interpreta na scéně. Jak sám uvedl, nežene se v rapu za ziskem a penězi, ale je to jeho srdcová záležitost. Jako zdroj příjmů mu slouží byznys, kterým se zabývá – ocelové kontejnery, konstrukce a materiály. Teď už k desce.

Předzvěstí kvality je výčet jmen, které se na albu podílely – na beatu Madskill, DTonate, OpiaEmeres. Featuringy Rytmus, Ego, H16, El Nino, Jay Diesel, Idea, Tafrob, Headdy a vokál Tom Malár.

Intro nabízí ponurou atmosféru se zvuky ocelářské výroby. Nastiňuje, o co v následující necelé hodince půjde a neopomene upozornit na fakt, že jde o reprezentaci města Zlína. V prvním songu Kryju si záda přetavuje do rapu starou pravdu, že se lidem nezavděčíš a berou pouze to, co se jim hodí. Hned dále se začíná roztáčet kolotoč featuringů, nejdříve v podání populární H16 – Můžeš být, kým chceš. Styl této kapelky je znát a nastavuje výchozí úroveň.

David Steel – Můžeš být, kým chceš feat. H16 (iPhone verze)

Počínaje tímto trackem budete motivační podtext pozorovat také v mnoha dalších. Jako třeba Máš problém, Business, Bumerang, Dalo mi sílu. David Steel poukazuje na to, že hlavní problém každého je v hlavě a je důležité postavit se problému čelem. Dále s nadhledem člověka, kterému se podařilo rozjet byznys i po několika pádech, rozdává rady pro ostatní, kteří by ho chtěli následovat. Spolu s Ideou upozorňuje, že pokud chceš nahoru, musíš investovat do záležitostí s nejistým výsledkem. V posledně jmenovaném songu spolu s Headdym balancuje na tenké hraně, kdy strašně málo stačí k absolutní slávě anebo k úplnému pádu. Mezi ně se ještě vklíní Jeden team. Neustále opakované téma. Ničím výjimečné, snad jen Tafrob obohacuje svou flow celkový výsledek.

David SteelKromě motivace je druhým stěžejním tématem alba samotná osobnost autora a příběhová atmosféra reality života. Byť někdy s přehnanou tvrdostí, songy vyznívají solidně - Ráže magnum steel, Střelec, Dvě strany mince. Především z prvně uvedeného songu lze cítit, že jde o ranější tvorbu. Nešťastně použité výrazy a věty jsou zachráněny zdařilým refrénem. Hojné featuringy pozvedají songy na vyšší level, jako například Jay Diesel a jeho majstrštyk v Pikovém bratrství.

Princezna už z názvu dává tušit, že obsahuje oblíbené téma, zlatokopky. Zejména bych vyzvedl refrén. Protiklad bohatství, kdy žádná žena není nedostupná a chudoby, kdy se chodí do klubu sice s titulem, ale se třema kolama v kapse. JedinýRytmusem na featu se nakonec nekonal, jak jsem zmínil na začátku článku. Zato featuring s El NinemTomem MaláremProč se k nám zády obracíš je dle mého skromného názoru to nejlepší z celého alba. El Nino vymačká ze své části maximum bez použití sprostého slova, což se jen tak nevidí. Deska končí a k melancholické zpovědi Neprosím se staví na featuring Ego.

David Steel – Proč se k nám zády obracíš feat. El Nino (iPhone verze)

Nesporně kvalitní, vyvážená, motivační deska. Kvalitní beaty, kvalitní rapy, jen trochu otřepaná témata. Pozitivním přínosem je upozornění na fakt, že se rodí silná moravská scéna.

Stáhnout zdarma nebo objednat CD pouze za poštovné: www.davidsteel.cz

Tracklist:

 • 01.  Intro
 • 02.  Kryju si záda
 • 03.  Můžeš být, kým chceš (feat. H16)
 • 04.  Jeden team (feat. Tafrob, Jay Diesel)
 • 05.  Ráže Magnum Steel
 • 06.  Máš problém?
 • 07.  Pikové bratrství (feat. Jay Diesel, Tom Malár)
 • 08.  Business
 • 09.  Bumerang (feat. Idea)
 • 10.  Střelec (feat. Tom Malár)
 • 11.  Princezna
 • 12.  Jediný (feat. Rytmus)
 • 13.  Proč se k nám zády obracíš? (feat. El Nino, Tom Malár)
 • 14.  Dvě strany mince (feat. Dj Fatte)
 • 15.  Dalo mi sílu – Mad Skill remix (feat. Headdy)
 • 16.  Neprosím (feat. Ego)Komentáře: 2

 1. Spydy
  30.10.2010 v 18:02 | Trvalý odkaz

  Super album, rozhodně se těším na další.

 2. 9.4.2011 v 16:31 | Trvalý odkaz

  Jak je to s tou skladbou „Jediný (feat. Rytmus)“ ? Slyšel ji někdo někdy, je možné se k ní nějak dostat?

Zanechte komentář

Tvůj email nebude zveřejněn. Požadované údaje jsou označeny *
Pravidla pro vkládání komentářů

*
*