Crackers.cz » Rubrika: Recenze

Recenze: Designery Dawu – Náš směr

Recenze - Designery Dawu, Náš směrPři nedělním svátku Vítězného dne s nohama na stole mi došlo, že jsme na webu dlouho neměli retrospektivní recenzi. Vzpomněl jsem si na KofferaFestu, tedy jesenicko-šumperskou lokální kapelku Designery Dawu. Tedy prozatím lokální! V minulém roce vyšel debut jako internetový release – Náš směr. V únoru „designeři“ album vydali i ve fyzické podobě. Pojďme na to.

Pokračování »

S-KORE – Zapomenem na dopisy?

Recenze - S-KORE, Dopisy z Waldheimu, Zapomeň na všechnoPřed pár dny skončila anketa ALBUM ROKU. S-KORE se jako jediný interpret zúčastnil s dvěma deskami. Jedna byla nakonec první a druhá byla, jak jinak než – druhá. Ani jedna se přitom u nás nedočkala recenze. Tenhle starej dluh na povrch vyplaval právě nyní, poté co je anketa u konce a vítěz jasný. Proto si dnes můžete dát dvojrecenzi na obě alba, která o první příčku soutěžila prakticky jen mezi sebou. Určitě je na místě se zeptat – šlo jen o chvilkový let na vrchol nebo se S-KORE zapíše hiphopovým fanouškům za kšiltovky? Zapomeneme na dopisy? Nebo rovnou na všechno?

Pokračování »

Rest a Fatte – Premiéra

Rest a Fatte - PremiéraPražsko-zlínská kooperace dala vzniknout albu s nepříliš originálně znějícím názvem – Premiéra. Oproti tomu je obsah diametrálně odlišný. Čtyřiadvacetiletý věk Resta, kterého jsme mohli do nedávné doby znát pouze z freestyle battlů, dává tušit, že půjde o trochu odlišnou desku, než je většina současné scény. Tomu, kdo už měl možnost slyšet, musí být jasný, že je to jedno z největších překvapení roku. Slovy autora – řízli jsme s Fattem do českýho hiphopovýho koláče, kterej začínal plesnivět.

Pokračování »

UL Farma – Zpátky v reálu

Recenze Ul Farma - Zpátky v reáluV Ústí nad Labem to vřelo delší dobu. Spojení UL Farma bylo známo již z doby minulé díky Wutymu, z bývalé Severské dvojky. Ten vydal před dvěma lety stejnojmenné sólo album. To bylo v době, kdy Severská dvojka již čtvrtým rokem nefungovala. Nyní se uskupení kolem těchto stejných lidí reinkarnuje v UL Farmu a přichází s albem nazvaném Zpátky v reálu, které má tuto staronovou crew navrátit do širšího povědomí.

Pokračování »

David Steel – Bumerang

Recenze David Steel - BumerangNezadržitelně se blíží vydání druhého alba Davida Steela pod názvem Škorpion. Nikdy jsme nepublikovali článek o jeho debutu z roku 2009. Důvod byl prostý. Čekali jsme, až interpret doplní skladbu, která chyběla – Jediný, protože jsme nechtěli recenzovat nedokončené album. Nestalo se tak. Pojďme se tedy alespoň podívat v retrospektivní recenzi, jak to tenkrát bylo. Jako osvěžení prvotní Steelovi tvorby před dalším počinem.

Pokračování »

Recenze: DeFuckTo – Deja Vu

Recenze DeFuckTo - Deja VuJediná věta zvedá ze židle masy – Defuckto je zpět! Je to realita. Očekávání jsou velká. Headdy, Jazzy, Late většinu z nich naplňují. Vrací se ve velkém stylu. Téměř 6 let trvalo, než tahle crew, která je tu od roku 1999, začala opět tvořit. Málokdo by věřil, že jde teprve o třetí řadovou desku. Již dříve mělo tohle uskupení velký vliv. Jako jedni z mála odešli takříkajíc na svém vrcholu. Ještě před obrovským rozmachem hiphopu. To vystihují v jednom textu: „Skončili jsme prostě dřív, než ti druzí začli na kokainu“. Nyní jsou DFT zpět a my jsme u toho.

Pokračování »

Recenze: Marpo – Knockout

Recenze Marpo - KnockoutPřes oceán k nám z Floridy zafoukal čerstvý vítr a přinesl po dlouhé době větší událost. Na přelomu ledna a února tam, konkrétně v Tampě, nahrával Marpo svoje nové album. O hudební podklady se postarali v Americe žijící producenti – LA The Craftzman, Kfied, Dipflirt, Kubus, Johnny JulianoVybe. Nutno podotknout, že jejich podklady přinesly českému hiphopu neotřelý, vytříbený a hutný sound nesoucí se skrz celou desku. Nezvyklé je taky vydání limitované edice, ve které kromě CD s bonusovým videem „From Prague to Tampa“ a dalších dárků najdete mimo jiné i boxerské bandáže.

Pokračování »

Vzpomínáme: Syndrom Snopp s prvním albem

Syndrom SnoppPíše se zhruba rok 98, v české kotlině je hip hop v rozkvětu a po vyhození většiny původních členů (KETA, ON-d-RA KEY-CGipsyho bratr) ožívá na pražské scéně jedna z budoucích legend, Syndrom Snopp. To zatím ale nikdo netuší. Posuňme se ale o pár let dál, blíže k miléniu. Svět k překvapení odborníků přežil začátek roku 2000 a všechno jde dál. Pubertální bouři mých myšlenek však brzy rozvíří pražská formace v čele s Gipsym.

Pokračování »

Recenze: La Resistance – Zrcadla

La Resistance – ZrcadlaBěhem posledních měsíců nám nabídlo nové opavské uskupení La Resistance několik ochutnávek z jejich debutového alba. 21. března spatřilo světlo světa kompletní 13stopé CD Zrcadla. Singly slibovaly zajímavé rozvíření stojatých vod a příjemné překvapení.

Na featech najdete Ryese (TNKD Records) a KOSe ze Slovenska. Kompletní produkci obstaral opavský Stray Side. Nutno podotknout, že odvedl dobrou práci. Album je zahaleno nezvykle melancholickým, až pesimistickým závojem. V dnešní době naleštěného hiphopu, blink blinků a vůní peněz bychom mohli říct – undergroundová, existencionalistická nálada. Což ovšem není vůbec na škodu, právě naopak. Vrací rap tam, kde začal. A to je správné.

Pokračování »

Recenze: Rytmus – Král

Recenze: Rytmus - KrálOd debutového alba Bengoro uběhly dva roky. Čekání bylo loni zkráceno výběrovkou Si zabil a nyní je tu očekávaný Král. Odráží tisícové prodeje během prvních pár dnů a davy natěšených fanoušků dobře odvedenou práci?

Album začíná nezvykle optimistickou náladou. V Prologu Rytmus předkládá na pozadí příjemné hudby témata, kterými se bude zabývat. Vyjma tohoto intra, epilogu a dvou skitů album obsahuje 13 tracků. Featuringy zde moc nehledejte. Mimo kontrafaktí Ego se objeví stálice TinaIgor Kmeťo. Rytmus zjevně dělá se svými lidmi a nepotřebuje do svého světa pouštět někoho jiného. Hodnocení hudby a faktu, nakolik jsou náměty originální, bych pominul a přenechal jiným článkům, které nepochybně přijdou. Kdybych neřešil tento aspekt, hudba je určitě kvalitní a na vysoké úrovni. Skoro bych řekl, že nejsilnější článek alba.

Pokračování »