Crackers.cz » Festa: „Deska se bude dotýkat hlavně života samotného“

Festa: „Deska se bude dotýkat hlavně života samotného“

FestaJaké je to natáčet album a zároveň chodit do dvou zaměstnání, co se stalo s Designery Dawu nebo jaká další překvapení pro nás má nachystána studio Půda? Nejen o tom bude dnešní rozhovor.

Zdravím tě Festo. Jelikož máš za sebou prozatím jen jedno album, které překročilo hranice Jesenických hor, neodpustím si klasickou představovací otázku: odkud jsi, jak dlouho se věnuješ rapu a co tě přivedlo k aktivní tvorbě?

Festa: Zdravím redakci Crackers.cz i všechny čtenáře a posluchače. Jsem z Jeseníku, je to menší město s větší nezaměstnaností a krásnou přírodou nedaleko Šumperka. Svůj první text jsem napsal někdy v roce 2004, takže je tomu asi sedm let s pauzami, kdy jsem se třeba půl roku flákal a nenapsal ani řádek. :-) K aktivní tvorbě mě to přivedlo v podstatě samo. S každým novým trackem to pro mě bylo čím dál silnější a chtěl jsem dělat pořád nové věci, abych se posunul dál a uspokojil svoje hudební potřeby. Ale asi zhruba před dvěma lety mě to chytlo na plno a začal jsem se tomu věnovat na 100%.

Kromě sólové dráhy, na kterou ses nedávno vydal, tě asi většina zná z uskupení Designery Dawu. Jak to vypadá s parťákem Kofferem? Dali jste si jen pauzu, nebo teď plánujete jet každý sám za sebe?

Festa: Po vydání Designery Dawu – Náš směr jsme měli v plánu natočit další desku. Ale Koffer už v té době plánoval rodinu a bylo těžké vše skloubit dohromady. Jako psaní nových textů, natáčení, práce, rodina atd. Je to totiž velice náročné časově a chce to tomu věnovat opravdu mnoho sil. Já chtěl hned makat dál na nových věcech, zahnat svůj hlad po tvorbě, a tak jsem se rozhodl natočit sólo. Materiálu jsem měl spoustu, tak jsem si řekl, proč ne. Dnes jsem s tím rozhodnutím spokojenej. Do budoucna zatím nevím, jak to bude, teď se soustředím hlavně na dokončení sólo desky a až pak budu přemýšlet, co dál. Rozhodně nepřestanu tvořit, ale chtěl bych si dát menší pauzu a víc se věnovat sobě a svému životu. Jak se ale znám, tak to asi dlouho nevydržím. :-)

Festa – Problém (prod. Petr Laštovica) (iPhone verze)

Po skladbách nahraných během roku a poskytnutých zdarma ke stažení asi leckoho napadlo, že chystáš vlastní desku. Následovalo miniturné v lokálních klubech a tuhle domněnku nedávno potvrdil i videoklip. Prozraď nám o desce víc, např. stopáž, témata atd.

Festa: Na turné i natáčení videoklipu vzpomínám velice pozitivně. Bylo to super období, za které jsem velice vděčný. Víc takových! :-D Z tohohle období bych chtěl ještě vypíchnout jednoho člověka, Reflexe. Ten se mnou jezdil celé turné a pomáhal mi na pódiu.

Na desce bude patnáct tracků, z toho jeden skit, takže ve všech zbylých skladbách bude rap. Žádná intra a outra, ale děj desky na tom rozhodně nebude strádat. Můžete se také těšit na zajímavé hosty. Sice ne moc známé, ale za to velice talentované. Neměl jsem potřebu na desku zvát někoho profláklého, když znám spoustu jiných lidí, kteří jsou, jak jsem již jednou řekl, talentovaní. Kromě MC’s tam bude i zpěvačka, nějaké živé nástroje a i jeden host na beatu. O zbytek hudby se postará opět ManajaPetr Laštovica, na kterých je znát určitý pokrok a hudební vývoj, takže deska bude opravdu jiná, než ta předešlá. Bude se jmenovat O život a bude se dotýkat hlavně života samotného. Témata jsou jak vážná, tak i odlehčenější, takže si myslím, že se posluchači s nimi ztotožní. Určitě si album nenechte ujít a posuďte sami.

FestaJak hodláš s albem naložit? Bude volně ke stažení, nebo připravíš i „limitovanou edici“ fyzických nosičů?

Festa: Album bude určitě volně ke stažení, ale budou i klasické CD, takže je na každém, pro co se rozhodne. Byl bych sice radši, kdyby fanoušci desku kupovali, ale vím, jak to chodí a nedělám si tudíž žádné iluze.

Nahráváš opět v domovském studiu Půda?

Festa: Ano, opět nahrávám ve studiu Půda. Tentokrát je to celé pod mou taktovkou a jsem u všeho od natáčení až po dodělávání inster. Vlastně i mixáž a mastering si dělám sám. Je to pro mě nová zkušenost. Hledám různé možnosti a nové postupy, jak celkový zvuk promakat.

Zaslechl jsem, že u vás teď připravuje svůj debut i další člověk z okolí. Co je na tom pravdy?

Festa: Zaslechl jsi správně, je to pravda. Natáčí u nás ve studiu svou sólovou desku Papa Krista ze Šumperka, což je člen bývalé crew Pán a Pán. Rozhodně si nenechte ujít ani tohle album. Krista je zárukou kvality, těšte se!

KLIP: Festa – Předtucha (iPhone verze)

Nakousl si, jak je těžké skloubit běžný život a tvorbu. Co ty, práce a rodina?

Festa: Je to dost náročné. Ale já mám naštěstí tu výhodu, že rodinu nemám a ani zatím neplánuji. Mám přítelkyni, která respektuje to, co dělám a podporuje mě v tom. Takže v tomhle ohledu to mám vyřešené, ale i tak je to složité. Věnovat se osobnímu životu, tvorbě a chodit do zaměstnání – ty mám momentálně dvě. A do toho natáčím i jiné projekty týkající se různých hudebních žánrů. Také mám samozřejmě i další zájmy, než je rap. Takže je toho opravdu mnoho a kolikrát bych si přál, aby měl den aspoň 40 hodin. :-)

FestaJak bude asi album vypadat, už víme. Nabízí se tudíž ta nejdůležitější otázka – kdy vyjde a budeme ho mít možnost v blízké době slyšet na živo?

Festa: Deska vyjde v říjnu tohoto roku. Na živo ji budete moci slyšet v nejbližší době 17. září v jednom baru v Břidličné, kam bych vás chtěl tímto pozvat. No a poté hned 23. září v Brně. Pro ty, co by chtěli více podrobností, ať navštíví můj facebook. Deska je ještě ve stádiu vývoje, takže to, co můžete slyšet na živo, není úplně totožné s tím, co uslyšíte přímo na albu, ale i tak to bude festovní. Křest plánuji na listopad nebo prosinec u nás v Jeseníku, kde desku uslyšíte přesně tak, jak bude na CD i s hosty.

Díky za odpovědi a přeju čím dál víc fanoušků!

Festa: Díky za rozhovor, mějte se všichni skvěle a nenechte si ujít mou sólovou desku FestaO život. Peace!
Zanechte komentář

Tvůj email nebude zveřejněn. Požadované údaje jsou označeny *
Pravidla pro vkládání komentářů

*
*