Crackers.cz » Faiby – Hra na vrcholu – album roku 2008?

Faiby – Hra na vrcholu – album roku 2008?

Faiby - Hra na vrcholuMohlo být, kdyby… Trochu předbíhám, vraťme se tedy na začátek. Faiby, jeden z hlavních představitelů moravského rapu, rodák ze Šternberka, vydal půl roku očekávané třetí sólové album. Vyšlo pár dní po Vánocích pod záštitou Rapbeats.cz.

Hned na první pohled vás zaskočí samotné provedení cédéčka – album je vypalované a potisklé etiketou, což bohužel působí velice neprofesionálně a lacině i přes to, že stojí 200,-Kč. Další, už ale podstatnější vadou, je počet skladeb. Těch je třináct, když ovšem odečteme intro a instrumentálky, jsme na čísle osm. Další nepopiratelnou vadou na kráse je distribuce. Pokud nebydlíte přímo ve Šterberku, jediná možnost, jak CD získat je poštou, tzn. jsme na částce 280,-Kč. Můžete namítat, že to není hodně. Čistě matematicky vás ale stojí jedna písnička dvojnásobek toho, co u konkurence.

Po zmáčknutí tlačítka play naštěstí špatný první dojem mizí. Po intru přímo nastupuje titulní skladba Hra na vrcholu, která si vás okamžitě podmaní nejen svojí na české poměry originální hudbou, ale hlavně naprosto do sebe zapadajícími rýmy. To je nejsilnější stránka alba, nebudu jimi tedy v recenzi šetřit.

Někteří interpreti se už moc rýmy nezabívají. To není Faibyho případ, ten má až strojově přesné rozfrázování slabik ve verši, takže všechno krásně odsýpá a jen težko narazíte na zádrhel či dokonce nerýmující se pasáž.

Track Hra na vrcholu je z podstatné části egocentrismus v kombinaci s humorem:

A co ty? Jsi na straně mojí hadí roty?
Nebo tvá tvorba leží v konzervě se šproty?

Najdou se ale i “chytré” sloky:

Můžeš mě učit, nemůžeš si mě koupit,
jsem jak Mojžíš co nechá moře keců rozestoupit…

Vysoká laťka, kterou Faiby nastavil hned zezačátku, s přibývajícíma minutama nijak neklesá, spíše naopak. Následující skladba – Šlapeš vedle feat. Dirty Case, ji snad ještě překonává a pro mě se stavá největším hitem roku 2008. O hudbu ke Šlapeš vedle se postaral Emeres a je to klasická gangsterka o tom, co tě čeká, když budeš Faibymu a DCmu dlužit prachy.

Padáš do vody, spolu s barely,
Orlické přehrady, chtěl by ses zastřelit!
Beru ti život, příkaz od šéfa.
Zalít betonem, pořádně protřepat.

Vysoké výkony přináší odměny,
pak můžem potěšit zlatem svý ženy.
Tohle je koloběh, co nejde přerušit,
tenhleten job, máš nadosmrti!

Další song, další pecka, další odlišná atmosféra – Striktní rap feat. Papa Fini. Onu atmosféru ještě umocňuje ponurý, velice chytlavý beat. A Papa Fini? V takové formě jsem ho ještě nikdy rapovat neslyšel! Číslo pět se jmenuje Ultimativní a po sérii hitů mi přijde o něco slabší. Jednak je text založen opravdu jen na egu, ale hlavně hudba je oproti předchozím trackům strohá a skládá se v podstatě jen z “afrických bubnů”. Nemůžu také přijít na chuť modulacím hlasu na začátku a na konci.

Šlapeš vedle! Uštknu tě, nedostaneš protijed, zemřeš na karaoke rap.

Šestka má název Za hranice krajní a jako host je přizván Pluto, kterého pamětníci znají např. z kompilace Lyric derby. Tenhle song není pro každého. Plutův vokál je hodně charakteristický a ne všechny osloví. Pokud mu ale dáte čas a naposloucháte ho, začne vás ten kontrast a “přehazování” majku v refrénu neskutečně bavit!

Chceš dávat rap? Dej si trénink.
Chceš napsat dobrej text? Začni myslet!

Následující Bandita vás přenese na divoký západ. Na české poměry opět netradiční, podkres totiž tvoří španělka (kytara) a řehot koní. Ženský part zastupuje polská raperka Mona. Předposlední věc, Černý princ dokazuje, že Faiby umí i “lovesong” a to pěkně v depresivním ražení. A závěr CD patří jakési zpovědi, kde autor uvažuje nad tím, jestli to vůbec má všechno Smysl.

Už léta držím vrchol moravskýho rapu,
nikdy jsem nezbohatl a přesto Faiby je tu…
Nikdy jsem nebyl pasák, nikdy nejel ve fetu.
Nechlastám a za celej život jsem dal jen jednu cigaretu.

Poslechněte a udělejte si svůj názor. Kvůli malému počtu skladeb jsem chtěl nejdříve dát Hře na vrcholu čtyři z pěti, nakonec jsem si to ale rozmyslel a přidal ještě půl hvězdičky. No řekněte sami, kde najdete osm po sobě jdoucích pecek na jednom CD?

Tracklist:

 • 01. Intro
 • 02. Hra na vrcholu
 • 03. Šlapeš vedle feat. Dirty Case
 • 04. Striktní rap feat. Papa Fini
 • 05. Ultimativní
 • 06. Za hranice krajní feat. Pluto
 • 07. Bandita feat. Mona
 • 08. Černý princ
 • 09. Smysl
 • 10. Give it to me (instrumental)
 • 11. Hra na vrcholu (instrumental)
 • 12. Ultimativní (instrumental)
 • 13. Za hranice krajní (instrumental)Komentáře: 16

 1. Objektivita nade vše
  2.2.2009 v 19:19 | Trvalý odkaz

  Deska je absolutní klišé, bývalý člen Repline Crew si hraje na gangstera (přitom je to hodný kluk, co nepije, nekouří a sexuálně nežije) a svoje v pořadí jíž třetí sólo (opravte mne, pokud se pletu) vydává na výpaleném cédéčku s laciným obalem. Město Šternberk darovalo světu další průser. Děkujeme, odejděte.

  PS. Opravdu kvalitní a objektivní recenze, kdybych měl 14 let, tak ji žeru. Bohužel již dávno nejsem náctiletý.

 2. To je průser
  5.2.2009 v 14:23 | Trvalý odkaz

  Rape: nechápu tvoje myšlení a to jak bereš rap… Podle toho co píšeš si ho ani nepochopil… Rap byl a vždycky bude o penězích, to by ti řekli i ty největší zahraniční legendy… :-*

 3. Neresit
  6.2.2009 v 15:35 | Trvalý odkaz

  Je to nekvalitni undergroundova tvorba, co nejspis nikdy nedosahne urciteho vrcholu. Nenazyval bych to neci konkurenci, pac tohle muze konkurovat tak akorat s 15 klukem co vyda demo..280? omg…dyt je to vic nez treba wich :D …beaty me serou, fakt hovadina a ten rap je fakt ze je nafrazovanej o.k…ale je hodne hodne zakladni, o flow bych se tu ani nebavil. To s tema cedama me ani nejak neprekvapilo, kdyz to vychazi pod rapbeats, coz neni nic jinyho nez neuspesnej internet obchod s lacinejma beatama. Jak muze rict ze mu vysla „deska“ pod rapeats kdyz to neni ani label. Fakt vtipalek )) asi mel vzdycky sen vydat desku a ted si mysli ze to splnil, ale smutny je ze sam nechape ze to doopravdy neni deska ale jenom promo cd, ktery se rozdava zadarmo…Jinak ho nechci pochcavat, at dela co chce a at’ se ta „deska“ prodava no ) i kdyz pochybuju ze to koupi vic jak par moravskejch buranu ( jeho kamosu )

 4. To snad né...
  9.2.2009 v 10:52 | Trvalý odkaz

  Dobrý den, jsem ráda, že zde mohu také přidat pár řádků, aniž by mi je někdo komu se nehodí „Faiby“ smazal…Mě osobně je 27let hudbu tvořím již od 18ti, sice jiného žánrů a trochu rychlejšího rytmu..Mám asi 8 svých CDček, pálené tak amatérsky asi jako Hra na vrcholu, ale mít tu drzost a říkat tomu, že jsem vydala album to by mě opravdu nenapadlo. Faiby na to jednou přijde, ale asi by mu lidé měli opakovat, že co vytvořil je opravdu dobré, tak dětem do lavice, na diskotéku, nebo na puberťáckou párty, kde kvalita hudby nemá absolutně význam..Musím se smát, když poslouchám to, čemu FAIBY říká vrcholové album, nebo jinými slovy rap?..jestli tohle je vrchol, tak hudba už dávno nežije..je to dostuda, ustuda producentů, rapu a vůbec toho chtít za to od lidí platit..
  A tahle recenze? club náctiletých? nebo to psal autor CD sám…směšné…
  PS..můj názor, jak říkám mezi dětmy a laiky se najde určitě hodně obdovovatelů, tohohle hrdiny, co v životě neokusil drsnost života, bolest a zradu..FOR FAIBY možná by ses mohl jednou v životě opít, třeba by se ti rozsvítilo :-)

 5. 10.2.2009 v 14:26 | Trvalý odkaz

  Pospa [4]: Jaj, ve 27 letech napíšete „dětmy“ a nám nadáváte do náctiletých? Dobrej vtip, vraťte se prosím na ZŠ :-)

 6. Toto
  11.2.2009 v 12:18 | Trvalý odkaz

  „Y“ nebo „I“, na obsahu to nic nemění :-D

 7. 10.3.2009 v 12:38 | Trvalý odkaz

  Podle mě to tvoje „y“ „i“ hlavně mění situaci co se týče obsahu tvé hlavy :D

 8. Toto
  11.3.2009 v 07:39 | Trvalý odkaz

  No, Tvůj obsah hlavy, jsi vypalil a nazval jsi ho „Hra na vrcholu“..nová katastrofa ze Šternberka :-D :-D ..kdo zachrání český rap :-/

 9. 13.3.2009 v 00:12 | Trvalý odkaz

  Já moc hip-hop neposlouchám, ale Faibyho songy se mi líbí. Má to šťávu, má to grády a hlavně obsahují vynikající, hlavu a patu mající, texty!
  Faibyho CD vlastním a všem ho můžu jen doporučit! Vyplatí se to, dobrá muzika za málo peněz.
  PS. To není Faibyho skrytá reklama, zkátka to tak vidím

 10. Ferdinand
  22.3.2009 v 13:09 | Trvalý odkaz

  Faiby podle mě hodně klesl.Rap není špatnej,instra by taky ušly,ale v čem strašně spadl,byly texty.Radši mám tracky jako Al Kaj,Rasisteorie,nebo Reportáže z ulic.Ty měly aspoň nějakej smysl.Ale tohle už je vážně jen do diskoték,kam chodí malý děti.A že by třeba „bandité“ byly svým westernem originální říkat nebudu(asi to bude tím,že už sem slyšel rapový CD s čistě westernovou tématikou….pro ty co neví,tak at hledají Blokkmonsta und Schwartz – Desperados)

 11. madafaker
  13.4.2009 v 17:45 | Trvalý odkaz

  Hra na vrcholu? fajby – vzdyt si na vrcholu nikdy nebyl a pochubuji, ze nekdy vuubec budes.. videl sem nejaky videa s tebou na youtube .. chovas se jak buran

 12. el Fuego
  20.4.2009 v 12:34 | Trvalý odkaz

  Kdyby Faiby s temahle textama a rymama nestrasil uz 3 roky, tak bych si to mozna i chtel poslechnout.

 13. Systa
  21.4.2009 v 12:35 | Trvalý odkaz

  Fajby tohle album je hodně legrační :-D :-D připomíná mi to rap jednoho kluka co nemá sluch a prosazuje se tímhle stylem, s tím rozdílem, že u něj to je umění, a u tebe asi existenční komplex? :-D Při poslechu prvího cd jsem si řek, ten kluk má náději, ale poslední tři roky si říkám, tek kluk je v prdeli..

 14. SpeciallNik
  13.5.2009 v 11:23 | Trvalý odkaz

  No hlavne me stačí uz jenom ten obal :-D

 15. JamaicaJ
  30.8.2009 v 21:58 | Trvalý odkaz

  hel, sice vidim jak to sídís schazujete a posilate ho do řitě, ale stejně mam votazku, kde se da sosnout? :-D

 16. 30.8.2009 v 22:12 | Trvalý odkaz

  „Ve Šternberku v internetové kavárně EKRON GAME nyní najdete poslední dvě alba Faiby – Hra Na Vrcholu za super cenu: 99,- Kč. Kdo je z okolí, ať moc dlouho neváhá.. http://www.ekrongame.com

  Zdroj:faiby.com

Zanechte komentář

Tvůj email nebude zveřejněn. Požadované údaje jsou označeny *
Pravidla pro vkládání komentářů

*
*